שקיפות עורפית

שקיפות עורפית

בדיקת שקיפות עורפית היא בדיקת אולטרהסאונד שמטרתה להעריך את הסיכון של העובר לתסמונת דאון.הבדיקה מבוססת על  מדידת עובי הנוזל שבעורף העובר ושילובו עם גיל האישה ושבוע ההריון.  ב 70% מהעוברים עם תסמונת דאון  תהייה שקיפות מעובה בעוד שב 30% השקיפות תהייה בתחום התקין.     

את הבדיקה ניתן  לבצע בין שבוע 11 ל-13+6 להריון אך  העיתוי המומלץ לביצוע הבדיקה הוא החל מ 12 שבועות  . הסיבה לכך היא שבדיקת שקיפות עורפית מהווה הזדמנות להערכה של חלק ממערכות העובר כבר שלב מוקדם זה ומאפשרת גילוי מומים מוקדם . 

פרופ'  ברדין בעל ניסיון רב שנים בביצוע בדיקת שקיפות עורפית בשילוב עם הערכה אנטומית  ראשונית  של העובר כבר בשלב מוקדם זה שקיפות עורפית מעובה יכולה להופיע לא רק בתסמונת דאון אלא  במומים כרומוזומאליים   נוספים  ובאסוציאציה למומי לב , שלד ואחרים  מכאן שבדיקת שקיפות עורפית מומלצת גם למי שמתכננת לבצע דיקור מי שפיר בהמשך.     

על מנת  להגדיל את אחוז  הגילוי של  תסמונת דאון מומלץ לשלב את בדיקת שקיפות עורפית עם בדיקת דם הקרויה סקר ביוכימי של 1. השילוב של שניהם מאפשר איתור של 85% ממקרי תסמונת דאון.                           

כשעובי הנוזל הנימדד בבדיקת שקיפות עורפית  הוא 3 מ"מ או כאשר הסיכון המשוקלל לתסמונת דאון הוא 1:380   מקובל להציע דיקור מי שפיר.  

שקיפות עורפית