בדיקת אולטרהסאונד להדגמת חלל הרחם והחצוצרות-תחליף לצילום רחם

הדמיית חלל הרחם  וחלל החצוצרות כחלק מבירור אי פריון ראשוני היא שלב מהותי וחשוב. הדמיה זו נועדה  לאבחן  גורם חסימתי (מכאני) לבעיית אי הפריון רחמי או חצוצרתי. 
 בלי כאבי תופת: בדיקת הפוריות שאת חייבת להכיר

נשים המאובחנות כסובלות מאי פריון נאלצות לעבור צילום רחם. אך בדיקת אולטרה-סאונד חדשנית, נטולת קרינה, קצרה ובעיקר לא כואבת, יכולה להקל על המטופלות ולהשיג תוצאות יותר מדויקות. "בצפון אמריקה ובשאר העולם הבדיקה צוברת תאוצה, סביר שגם במחוזותינו זה יקרה בשנים הקרובות"

לכתבה המלאה במאקו


בדיקה שכמעט אינה ידועה יכולה להחליף את צילום הרחם המכאיב


נשים רבות נשלחות לצילום רחם כואב שכולל קרינה לבירור בעיה אפשרית בחצוצרות או ברחם שגורמת לאי-פריון. אופציה חלופית היא בדיקת אולטרסאונד, אך בישראל היא כמעט אינה ידועה

לכתבה המלאה בהארץנא להסתכל החל מהדקה ה-30


בבדיקה זו מזליפים לחלל הרחם והחצוצרות כמות מעטה של נוזל פיזיולוגי כאשר במקביל מבוצעת בדיקת האולטרהסאונד. נוכחות הנוזל בחלל הרחם מאפשרת את הדגמת החלל באופן מיטבי, הגדרת גבולות החלל וסדירותו והדגמת ממצאים תוך רחמיים כגון פוליפ או הידבקויות או שרירן הבולט אל תוך חלל הרחם אשר עלולים להוות גורם הפוגם בפריון.


בנוסף, ייחודה של הבדיקה הוא בשילוב המרכיב התלת מימדי המדגים את מבנה הרחם ומאפשר לשלול מומים מולדים בחלל הרחם שחלקם ניתן לטיפול.

בניגוד לצילום רחם בו מתבצעת הזרקת חומר ניגודי תוך חשיפת הנבדקת לקרינה וסכנה של תגובת רגישות יתר לחומר הניגודי הרי שתמיסת הנוזל המוזרק לחלל הרחם הוא תמיסה פיזיולוגית ללא כל קרינה. כמו כן צילום רחם מוגבל ביכולתו לתת תשובה לגבי מום המולד ברחם בהשוואה לבדיקת התלת מימד.

בחלק השני של בדיקת ה Sono HSG  מוזלף הנוזל הפיזיולוגי דרך החצוצרות תוך כדי בדיקת האולטרהסאונד דבר המאפשר הדגמה של מעבר נוזל בחלל החצוצרות כפי שמבוצע בבדיקת צילום רחם.

בדיקת הסונוהיסטרוסלפינגוגרפיה נפוצה מאוד בארצות הברית וקנדה ומהווה שם  בדיקה מובילה בבירור אי הפיריון. 

Sono hysterosalpingography - Sono-HSG

         

1. שחלה 
2. חצוצרה 
3. חלל הרחם     
4. גבול נרתיק – צוואר הרחם
 


יתרונותיה הרבים בהשוואה לצילום רחם נובעים מ:

א. רמת הדיוק הגבוהה באבחון מרכיב מכאני- חסימתי בין אם בחלל הרחם ובין אם בחצוצרות (92-94%) רמת דיוק שאיננה נופלת מזו של צילום הרחם.

ב. הבדיקה מספקת תוספת מידע חשוב בנוגע למבנה הרחם שאיננו יכול להתקבל בבדיקת צילום רחם בעיקר בזכות התוספת של בדיקת התלת מימד. כמו כן מבוצעת בבדיקה זו הדמייה של השחלות אותן לא ניתן להדגים בצילום הרחם.

ג. הבדיקה פשוטה, קצרה ואינה מכאיבה.

ד. אין חשיפה לקרינה בבדיקה זו  לעומת צילום הרחם ואין חשיפה לחומר ניגודי שעלול לגרום  לתגובת רגישות מסכנת חיים.

 

בדיקת ה Sono- SHG   אם כן היא בדיקה אמינה עם רמת דיוק גבוהה ביותר להערכת פתיחה של החצוצרות ואיננה נופלת ברמת הדיוק של צילום רחם. כמו כן  היא נותנת מענה  למראה חלל  ומבנה הרחם בעיקר בזכות תוספת התלת מימד. פשטותה וסבילותה הרבה על ידי הנבדקות הפכו בדיקה זו למומלצת ביותר כבדיקה מובילה בבירור ראשוני של בני זוג  עם בעיית פריון. 

הבדיקה מתבצעת על ידי שני רופאים – רופאה מומחית בפריון ורופא מומחה באולטראסאונד


ד"ר רון ברדין התמחה בגינקולוגיה ומיילדות בבית החולים בילינסון בפתח תקווה. דר ברדין  הוא רופא בכיר ביחידת האולטרהסאונד בבית החולים לנשים במרכז הרפאי "רבין " בבלינסון בפתח תקוה והינו מומחה בעל שם בארץ בתחום האולטראסאונד הגניקולוגי והאבחון  הטרום לידתי .

 

ד"ר גליה אורון התמחתה בגינקולוגיה ומיילדות בבית החולים בלינסון בפתח תקווה. בתום התמחותה נסעה להשלים תת התמחות בפריון והפריה חוץ גופית באוניברסיטת מקגיל, מונטריאול, קנדה. במסגרת תת ההתמחות, השתלמה בביצוע בדיקת  סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה ד"ר אורון היא רופאה בכירה ביחידת הפיריון ו IVF   בבית החולים לנשים במרכז הרפואי "רבין" בבילינסון

 

ד"ר דוד דנון התמחה בגינקולוגיה ומיילדות בבית החולים בילינסון בפתח תקווה. בתום התמחותו השלים  תת התמחות באולטראסאונד באוניברסיטת קווינסלנד באוסטרליה. ד"ר דנון  הוא רופא בכיר ביחידת האולטרהסאונד בבית החולים לנשים במרכז הרפאי "רבין " בבלינסון ובעל נסיון רב באולטרהסאונד מיילדותי וגניקולוגי.


מכשיר האולטרהסאונד במרפאתנו  הוא מהמתקדמים בעולם עם טכנולוגיות תלת  ממד וארבע ממד מתקדמות ביותר.
לשליחת המלצה לחצי כאן.
הצטרפו אלינו בפייסבוק

יצירת קשר

  מרפאת ד"ר רון ברדין

קליניקה- זימון תורים ובירורים:03-6430167   

כתובת המרפאה: וייצמן 14 תל אביב-יפוישראל 

לקבלת פרטים נוספים, ולקביעת תור, מלאו את הטופס.


שקיפות עורפית

סקירת מערכות מוקדמת

סקירת מערכות מאוחרת

מי שפיר


לא יכולה לקרוא את התמונה לחצי כאן